Poetika mystickej skúsenosti a literárne podoby mystagógie (2019 – 2021)

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Slovenská republika

Aktuálne prebiehajúci projekt, v rámci ktorého vzniká vedecká platforma SMAL. Tím riešiteľov sa v ňom užšie zameriava na výklad mystickej skúsenosti, ako ju zachytáva literatúra. Táto skúsenosť je vymedzená ako autentická a individuálna. Chápe sa ako zostúpenie človeka do vlastného vnútra (tzv. stredu), kde nadobúda vliate poznanie Božej podstaty, a tým aj plnosti bytia či vesmíru. Hoci ide o osobné a spontánne dianie, má aj svoje univerzálne črty: obraznosť ako mediačný nástroj nevýslovného obsahu, resp. archetypálny základ duchovnej tradície. Predmetom výskumného záujmu projektu je aj literárna podoba mystagógie, čiže výkladu tajomstva, o ktorom skúsenosť mystika vypovedá. Obe perspektívy nazerania totiž ponúkajú vovedenie do nevyjadriteľného ako odpoveď i na dnes aktuálne otázky o konečnosti bytia či zmysle života.

Kľúčom k prenikaniu mystických a mystagogických textov je literárnoteoretická analýza. Orientuje sa na literárne diela s estetickou hodnotou, ktoré vznikli, resp. vznikajú v kultúrnom kontexte Západu. S ohľadom na charakter témy je vedená v medziodborovom dialógu (filozofia, teológia, religionistika, psychológia a pod.).
Projekt nadväzuje na predchádzajúci výskum realizovaný v rokoch 2014 – 2016 v rámci projektu Premeny stvárňovania duchovnej cesty v západných literatúrach (od stredoveku do súčasnosti).
Je podporovaný Vedeckou grantovou agentúrou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Slovenskej akadémie vied pod číslom 1/0514/19.

Medzinárodná konferencia

Obraznosť jazyka mystickej skúsenosti. Špecifiká a výklady 29. 6. – 30. 6. 2021