Premeny stvárňovania duchovnej cesty v západných literatúrach (od stredoveku do súčasnosti) (2014 – 2016)

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Slovenská republika

Trojročný interdisciplinárne postavený projekt skúmal podoby tzv. duchovnej cesty v západných literatúrach. Jeho zámerom bolo prebádať spôsoby literárneho zachytenia tohto filozoficko-antropologického pojmu, uprostred ktorého stojí interpretácia človeka ako bytosti v pohybe (homo viator). Znamená to, že sa síce sebarealizuje v konkrétnych súradniciach času a priestoru, súčasne však pociťuje potrebu porozumieť tajomstvu svojej existencie, aby jeho život nadobudol zmysel.

Projekt skúmal univerzálne i celkom osobité znaky literárne poňatej duchovnej cesty, a to v nadväznosti na jednotlivé autorské poetiky a tiež kontexty (literárno-estetický, literárnohistorický, jazykový, filozoficko-teologický atď.), v ktorých sa rodili, vyvíjali alebo ktoré samy ovplyvnili.
Prostredníctvom viacerých publikácií zachytil a zhodnotil aj premeny umeleckého stvárňovania tohto fenoménu naprieč storočiami. Bral do úvahy jeho nadčasovosť i mieru, v akej jeho odkaz rezonuje dnes. Zvolené interpretačné prístupy a metódy sa opierali o poznanie stredovekej kresťanskej filozofie, ktorá chápala duchovný život ako cestu prechádzajúcu rozličnými fázami (iniciácia, zrelosť, mystické zjednotenie). Spojenie západné literatúry sa ponímal v geografickom, ale aj v kultúrnom význame. Z tohto dôvodu boli do neho zaradené európske literatúry (vrátane slovenskej) a literatúry americké. Do úvahy sa brala osobitá situácia na pomedzí v prípade Latinskej Ameriky.
Projekt bol podporovaný Vedeckou grantovou agentúrou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Slovenskej akadémie vied pod číslom 1/0756/14.

Hodnotenie projektu: Úspešné ukončenie riešenia projektu a dosiahnutie vynikajúcich výsledkov.

Medzinárodná konferencia

Obraznosť jazyka mystickej skúsenosti. Špecifiká a výklady 29. 6. – 30. 6. 2021